přeskočit k navigaci »

Karlovy Vary - Expozice Great Spa Towns of Europe v prostorách Zámecké věže

Expozice Great Spa Towns of Euprope
Stavba číslo:S14
Název stavby:Karlovy Vary - Expozice Great Spa Towns of Europe v prostorách Zámecké věže
Přihlašovatel:Kancelář architektury města Karlovy Vary
Místo stavby:Zámecký vrch, Karlovy Vary
Charakter stavby:památka
Období realizace
(Zpracování projektu):
2022
Investor:Statutární město Karlovy Vary, Ing. Andrea Pfeffer Ferklová, MBA
Architekt:Ing. arch. Jan Lebl, 3dsense, Ing. arch. Jan Lebl, Jiří Wild
Projektant:Ing. arch. Jan Lebl, Ing. arch. Jan Lebl
Zhotovitel:3dsense, RealStep, Bláha s.r.o., Jiří Wild, Roman Novotný, Martin Bláha
Stavbyvedoucí:neuvedeno - u projektu, neuvedeno - u projektu

Zámecká věž na skále nad Tržištěm v historickém centru města je posledním pozůstatkem malého gotického hrádku, který nechal vystavět císař Karel IV. patrně již v době kolem roku 1358. Během velkého požáru města v roce 1604 bývalý hrad vyhořel a změnil se ve zříceniny. Roku 1608 byla velká věž upravena na městskou hlásku. V roce 1766 byla věž po dalším požáru doplněna arkádovým ochozem, ze kterého byli slavnostně vítáni fanfárami významní hosté lázeňského města. Později se odtud každoročně slavnostně zahajovala lázeňská sezóna. V roce 1911 byl ke skále pod Zámeckou věží přistavěn mohutný výtah podle projektu Friedricha Ohmanna, autora secesní Zámecké kolonády.


V posledních letech byl objekt Zámecké věže nepřístupný veřejnosti, ačkoliv se jedná o nemovitou kulturní památku v centru městské památkové rezervace. Právě pro samotnou Zámeckou věž našla Kancelář architektury města Karlovy Vary spolu s architektem Janem Leblem nové využití, a došlo tak k jejímu znovuotevření veřejnosti. V kulturní památce vznikla na základě spolupráce s Infocentrem města a kreativním studiem 3Dsense expozice představující hodnoty Great Spa Towns of Europe - památky světového dědictví UNESCO a prostor kavárny.


Výstava ve třetím podlaží Zámecké věže představuje 11 Slavných lázeňských měst Evropy ze 7 zemí, která byla v červenci 2021 společně zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V rámci expozice jsou vytvořeny 3 exponáty. Hlavní dominantou je interaktivní model města vyrobený technikou 3D tisku s dynamickým podsvícením, kategoricky zvýrazňujícím významná místa.


Další exponát prezentuje formou kukátek náhled do všech 11 lázeňských měst. Princip kukátek v sobě nese také další rozměr, kdy je interiér v patře ochozu zastíněný a neodhaluje výhled z vyhlídkové věže hned v prvním plánu, ale nechává diváka si svůj zážitek dávkovat. Přes prohlížení si vybraných míst kukátky až po vstup na ochoz, kde se mu zpřístupní hlavní atrakce - výhled na město.


Třetí instalace využívá obrazové a zvukové terénní záznamy, které byly pořízeny v nejužším okolí karlovarského Vřídla, a vytváří nečekaný audiovizuální zážitek. Instalaci tvoří jednoduchá soustava protilehlých zrcadel, mezi nimiž je promítán obraz zpětnou projekcí na plátno. Dochází tak k optické iluzi nekonečného prostoru, ve kterém se zrcadlí nahraný materiál.


Architektonický návrh respektuje grafický vizuál Great Spa Towns of Europe a v expozici využívá motiv linky a modré barvy, znázorňující propojení všech 11 měst a symboliku vody.


Druhé patro věže je připravené pro provoz kavárny a zároveň slouží k prodeji vstupenek do expozice a na vyhlídkový ochoz objektu. Přístupné jsou také pobytové terasy a historický sklep, pocházející z období založení města Karlem IV.

https://www.karlovyvary.cz/cs/zamecka-vez-1

 

Hlasování bylo ukončeno.

Karlovy Vary - Expozice Great Spa Towns of Europe v prostorách Zámecké věže

Počet hlasů: 85

 
 
 

Spojte se s námi na facebooku:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hlasování stavby Karlovarskéjo kraje

Regionální stavební sdružení K.Vary
Stará Kysibelská 45
360 09 Karlovy Vary
tel: 603 732 876, 353 236 100
fax: 353 236 245
e-mail: rsskv@rsskv.cz