přeskočit k navigaci »

Restaurace Smíchovský pavilon

V roce 2013 byla provedena celková oprava objektu Smíchovského pavilonu na Lidické ulici. Tato stavba má bohatou minulost, nejen stavební, ale i kulturní. Objekt navštívily významné osobnosti nejen regionálního, ale i mezinárodního významu. I z tohoto důvodu byla opravě Smíchovského pavilonu a jeho interiéru věnována mimořádná pozornost, aby navázal na svoji bohatou tradici.

Původní objekt, který nesl název „Sportpavilon“˝, byl v minulosti mnohokrát upravován a přestavován a byl měněn i jeho vnější vzhled. Poslední úpravy proběhly cca před 20 lety a od té doby veškeré zařízení jak morálně tak technicky dožilo. Pavilon byl po několik let dokonce pro veřejnost uzavřen. Pro možnost jeho znovuotevření bylo proto nutné provést výměnu veškerého technického zařízení budovy, všech povrchových vnitřních a vnějších úprav, střešní krytiny a celého zařízení interiéru.

Z technických otázek, které bylo třeba inovačně vyřešit, je třeba zmínit tyto prvky:

  • - Zateplovací systém fasády z EPS se štukovými prvky a cihelnými pásky.
  • - Velkoformátové vstupní dveře s atypickými madly.
  • - Posuvné velkoformátové zasklení zimní zahrady (dodávky firmy Kalibra).
  • - Podsvětlený výčepní pult (dodávka truhlárny Prokop).
  • - Kuchyňská a pivní technologie (dodávka firmy Gastroklimatech).
  • - Vysoce pevnostní norská plovoucí podlaha.
  • - Zámečnické a kovářské výrobky interiéru a exteriéru (dodávky firmy Realistic zpracovali bratři Švabčíkové).
  • - Ozvučení prostor pro veřejnost.
  • - Grafické ztvárnění tapet a translucentních ploch vytvořilo reklamní studio v Karlových Varech Media Studio s.r.o.

Do konstrukční a stavební podstaty domu nebylo zasahováno a byla snaha zachovat veškeré původní prvky, pokud to jejich technický stav umožňoval.

V objektu byly zřízeny tři hlavní prostory pro hosty - smíchovská restaurace v původních prostorách pavilonu, v zimní zahradě salonek Josefa Mayera, významného karlovarského továrníka (původního majitele firmy Realistic) a vynálezce kadeřnické techniky a v 1. patře přibyl salonek slavného cestovatele Dr. Emila Holuba v upomínku na jeho návštěvu Karlových Varů. Atypický nábytek do všech interiérů vyrobila a namontovala truhlárna Prokop. Dále bylo rovněž upraveno sociální zázemí pro hosty. V létě se počítá s předzahrádkou pro kuřáky.

Vnitřní výzdoba a dekorace byly provedeny dle charakteru jednotlivých prostor, vstupní hala zaujme tapetami s textem o historii Smíchovského pivovaru a malbou na stropě od ak. malíře Pavla Žiláka znázorňujícího cestovatele Emila Holuba v ruce s lahví smíchovského ležáku u vodopádů královny Viktorie. Mayerův salonek je vyzdoben fotografiemi z archivu společnosti Realistic a loveckými trofejemi. Nejpůsobivější výzdoba je v africkém salonku Dr. Emila Holuba, kde se kromě kožešin a hlav antilop a zeber nacházejí i původní exempláře z rozsáhlé Holubovy sbírky.

Autorem celkové koncepce řešení obnovy pavilonu je Ing. arch. Alexander Mikoláš, jehož návrhy a nápady mohly být realizovány díky osvícenému přístupu investora Mgr. Martina Šretra, který se o znovuzrození Smíchovského pavilonu zasloužil nejvíce.

Obnova Smíchovského pavilonu je příkladem citlivé úpravy historické nemovitosti, při které byly zachovány všechny původní hodnoty objektu a zároveň byly doplněny o hodnoty nové. Výsledkem je funkční a estetické prostředí určené pro gastronomické a společenské zážitky.

Důležitou skutečností je také to, že generálním dodavatelem oprav byla karlovarská společnost STAVOMONTÁŽE Karlovy Vary, a.s., pro kterou subdodavatelské práce z rozhodující většiny prováděli místní řemeslníci a drobné firmy. Uvedením pavilonu do provozu bylo vytvořeno 14 nových pracovních míst.

Hlasování bylo ukončeno.

Restaurace Smíchovský pavilon

Počet hlasů: 1026

 
 
 

Spojte se s námi na facebooku:

 
 
 
 
 
Hlasování stavby Karlovarskéjo kraje

Regionální stavební sdružení K.Vary
Stará Kysibelská 45
360 09 Karlovy Vary
tel: 603 732 876, 353 236 100
fax: 353 236 245
e-mail: rsskv@rsskv.cz