přeskočit k navigaci »

Hotel Císař Ferdinand

Historie objektu:

Hotel Císař Ferdinand vznikl rekonstrukcí historické nárožní budovy bývalé pošty čp. 81 v ulici T. G. Masaryka v krásné vyvýšené poloze nad řekou Ohří při vjezdu z mohutného betonového mostu na náměstí v historické části města Loket (Elbogen), kterou provedli v letech 2003-2006 noví majitelé, manželé Václav a Ivana Lojínovi.

Součástí hotelu se stal malý rodinný pivovar Sv. Florián se stylovou restaurací, který vznikl v prostoru bývalé sladovny měšťanského pivovaru. Pivovárečné právo udělil loketským měšťanům již v roce 1330 král Jan Lucemburský. Poté, co původní listinu zničil požár, udělil Loketským privilegium na vaření piva znovu v roce 1352 císař Karel IV. Původní Měšťanský pivovar zde byl založen v roce 1873, na počátku 20. století však byl přemístěn do prostoru pozdější drůbežárny. Podle projektu Dr. Ing. Antona Thuna z roku 1910 měl poté v opuštěném provozu vzniknout zájezdní hostinec. Tento záměr však nebyl nakonec realizován. Po únoru 1948 převzal výrobu národní podnik Chebsko - karlovarské pivovary, v roce 1953 však byla tradice vaření piva v Lokti přerušena.

 

Náklady na celkovou rekonstrukci podle původních plánů Dr. Ing. Antona Thuna z počátku 20. století činily zhruba 40 milionů korun. Získán byl přispěvek ze strukturálních fondů Evropské unie ve výši 9,6 milionu korun. Během rekonstrukce objektu proběhla rovněž dostavba objektu historické sladovny měšťanského pivovaru, kde byla následně vybudována restaurace a obnovena výroba piva s výstavem. Provoz byl zahájen dne 30. května 2006. Sládek Bohuslav Novák z Velichova tehdy připravil první zdejší pivo Florián, hustou kvasnicovou 13° s jemnou ovocnou vůní i příchutí. V současnosti se v rodinném pivovaru vaří čtyři druhy piva a roční výstav činí asi 130 hl.

Popis objektu:

Hotelový provoz je situován v historické nárožní budově bývalé pošty čp. 81, postavené na nepravidelném lichoběžníkovém půdorysu a kryté plechovou střechou s vikýři. V severním nároží budovy je vložena válcová věžice, završená mohutnou oplechovanou bání. Průčelí jsou zdůrazněna mohutnými vynesenými rizality. Hotel nabízí 20 dvoulůžkových pokojů, 3 rodinné apartmány pro rodiče s dětmi a svatební apartmá pro novomanžele. V hotelu se nachází rovněž snídaňová restaurace ve stylu Ferdinanda d´Este a mini-relax centrum s whirpool a saunou.

Součástí hotelu Císař Ferdinand je stylová restaurace ve sklepeních historické sladovny s vlastním pivovarem, kde se přímo před zraky hostů vaří výhradně z přírodních surovin místní pivo Svatý Florian. Přímo v prostoru restaurace zaklenutém valenou cihlovou klenbou se nachází varna piva, kterou tvoří dvě měděné nádoby, kvasná nádoba, tzv. spilka a ležácké tanky. V podlaze chodby je proskleným poklopem průhled do nasvícené, asi 8 metrů hluboké kamenné cisterny, z části vytesané ve skalním podloží, která zřejmě původně sloužila k namáčení ječmene.

V prostoru nekuřáckého salonku restaurace je v prosklených vitrínách na stěnách vystavena největší sbírka lázeňských pohárků v České republice manželů Ivany a Václava Lojínovových, kterou založil již v roce 1951 otec sběratelky MUDr. Jaroslav Dolina. Unikátní sbírku tzv. koflíků určených k popíjení vody v rámci lázeňské léčebné kůry tvoří porcelánové pohárky s karlovarskými náměty vyrobené od 80. let 18. století do roku 1945. Dva nejstarší exempláře pocházejí z roku 1780. Sbírka, která tehdy čítala 1 237 pohárků, byla dne 27. srpna 2011 zapsaná v České knize rekordů.

Před vstupem do restaurace se nachází velká terasa se zahrádkou. Na terase je umístěna slovanská podzemní pec, která nese ochrannou známku a je tak jedinou v České republice.

Hlasování bylo ukončeno.

Hotel Císař Ferdinand

Počet hlasů: 175

 
 
 

Spojte se s námi na facebooku:

 
 
 
 
Hlasování stavby Karlovarskéjo kraje

Regionální stavební sdružení K.Vary
Stará Kysibelská 45
360 09 Karlovy Vary
tel: 603 732 876, 353 236 100
fax: 353 236 245
e-mail: rsskv@rsskv.cz