přeskočit k navigaci »

Pension Kamenka a Roubenka u Babi, Lipná u Hazlova

Kamenka
Stavba číslo:S06
Název stavby:Pension Kamenka a Roubenka u Babi, Lipná u Hazlova
Přihlašovatel:Ateliér k světu.
Místo stavby:Lipná u Hazlova
Charakter stavby:Rekonstrukce objektů
Období realizace
(Zpracování projektu):
2020-2022
Investor:Antonín Podvalský, Antonín Podvalský
Architekt:Ateliér k světu., Ing. arch. Jakub Mareš
Projektant:Ateliér k světu., Ing. arch. Jakub Mareš
Zhotovitel:KONSTRUO Projects, s.r.o., Ing. Martin Volf, Ph.D.
Stavbyvedoucí:KONSTRUO Projects, s.r.o., Ing. Martin Volf, Ph.D.

Pension Kamenka U Babi a její starší sestra Roubenka U Babi leží v obci Lipná u Hazlova, severozápadně od Františkových Lázní.

Obě budovy prošly rekonstrukcí, která se, s respektem k jejich historickému rázu, přizpůsobuje i novodobým uživatelům a snaží se o dosažení maximálního komfortu moderní doby. Jejich nepostradatelnou součástí byla snaha o zachování ukázky venkovské lidové architektury v její co možná nejvíce autentické podobě. Každá stavba má svůj jedinečný charakter, i tak ale fungují dohromady jako celek.

Objekty Kamenky a Roubenky jako Ateliér k světu. pojímáme komplexně a detail po detailu se jim věnujeme již 7 let. Záleží nám na obnově krajiny v její původní podobě, kam se lidé nyní mohou navracet.

Rekonstrukci jsme prováděli se snahou najít bod, kde se setkají původní prvky staveb s moderním provedením nově vzniklých prvků. Vše původní bylo obnoveno pomocí tradičních soudobých technologií. Ze strany majitele, který v kraji vyrůstal a rozhodl se navrátit ke kořenům, byl
kladen důraz na citlivost a respekt k historickému odkazu staveb.

Roubenku dříve vlastnila babička (proto “U Babi”), které sloužila jako statek. Při rekonstrukci, již dříve realizované (2015), vznikly tři samostatné autentické pokoje a v prostorách bývalé maštale společenská místnost. Přilehlá kolna aktuálně slouží jako kotelna a technické zázemí budovy. Pro
dosažení větší autenticity byly použity ručně tesané trámy, skládány tradiční technologií, tzv. “na rybinu”. Atmosféru dobarvuje také kombinace dobových barev nátěrů.

Mezi Kamenkou a Roubenkou stojí bývalá stodola, ve které bylo zbudováno privátní wellness se saunou a vířivkou, které je k dispozici návštěvníkům jednoho i druhého objektu.

Původní budova Kamenky, byla postavena zaměstnancem místního kamenolomu v roce 1852. Od roku 2000 byl dům opuštěn a začal chátrat. V letech 2020 - 2022 došlo k rekonstrukci a nyní objekt slouží jako pension se čtyřmi samostatnými pokoji a společenskou místností se zimní zahradou.

Cílem bylo vytvořit 4 ubytovací jednotky se samostatným hygienickým zařízením a společným obytným prostorem. K budově přiléhá rozsáhlý pozemek, který je díky rekonstrukci přístupný přímo z obytného prostoru.

Hlasování bylo ukončeno.

Pension Kamenka a Roubenka u Babi, Lipná u Hazlova

Počet hlasů: 109

 
 
 

Spojte se s námi na facebooku:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hlasování stavby Karlovarskéjo kraje

Regionální stavební sdružení K.Vary
Stará Kysibelská 45
360 09 Karlovy Vary
tel: 603 732 876, 353 236 100
fax: 353 236 245
e-mail: rsskv@rsskv.cz