přeskočit k navigaci »

Kostel sv. Wolfganga, Poustka

Kostel sv. Wolfganga, Poustka
Stavba číslo:H04
Název stavby:Kostel sv. Wolfganga, Poustka

Římskokatolický kostel svatého Wolfganga na Seebergu byl postaven v letech 1470 až 1478 v pozdně gotickém slohu a v roce 1721 barokně přestavěn. Jednolodní stavba bez věže s polygonálně uzavřeným presbytářem sloužila od 50. let 20. století jako skladiště a bez jakékoli údržby. V roce 2003 skupina místních obyvatel ve spolupráci s obecním úřadem poukázala na havarijní stav kostela a ve snaze předejít jeho zřícení, se začala u vlastníka Římsko-katolické církve domáhat plnění jeho povinností, tedy péče o památku. Pro nezájem církve kostel zachraňovat byl po dlouhém vyjednávání nakonec v roce 2006 převeden za 1 korunu do majetku obce Poustka. Následně skupina nadšenců založila Občanské sdružení na záchranu kostela sv. Wolfganga.

Z počátku bylo velmi složité shánět finance na tolik potřebné statické zajištění krovu a celkovou rekonstrukci, byly tedy prováděny alespoň drobné práce hrazené z členských příspěvků a darů místních podnikatelů. Neznámý kostel měl velmi malou šanci na získání jakékoli větší finanční podpory. Bylo nutné ho dostat do většího povědomí, proto byla ke kostelu přivedena Naučné stezka „Okolí hradu Seeberg", členové sdružení začaly v kostele pravidelně sloužit - otvírat ho pro veřejnost a hlavně šířit myšlenky o jeho záchraně. Kostel se stal brzy cílem několika tisíců návštěvníků v turistické sezóně a byla založena veřejná sbírka. Velkým lákadlem se stala výstava velmi cenných náhrobků původních majitelů hradu Seeberg, pravidelně se opakující soutěžní výstavy amatérských fotografů, vánoční setkávání, oslavy svátků, pořádání svateb, koncertů, muzikálů a dokonce posloužil filmařům z české televize.

Víra a nasazení všech zúčastněných přivedla kostel až do Programu záchrany architektonického dědictví Ministerstva kultury ČR. S jeho podporou se podařilo kostel kompletně zrekonstruovat a po 20 letech dokončit záchranu této nádherné a pro naši obec tolik důležité památky.

Další informace

Další informace

Hlasování bylo ukončeno.

Kostel sv. Wolfganga, Poustka

Počet hlasů: 414

 
 
 

Spojte se s námi na facebooku:

 
 
 
 
 
Hlasování stavby Karlovarskéjo kraje

Regionální stavební sdružení K.Vary
Stará Kysibelská 45
360 09 Karlovy Vary
tel: 603 732 876, 353 236 100
fax: 353 236 245
e-mail: rsskv@rsskv.cz