přeskočit k navigaci »

Hrázděnka - Předměstský dům, Kraslice

Hrázděnka - Předměstský dům, Kraslice
Stavba číslo:H05
Název stavby:Hrázděnka - Předměstský dům, Kraslice

Hrázděnce v Kraslicích z roku 1737 hrozilo zřícení. To se nelíbilo několika místním nadšencům a rozhodli se to změnit. Spolek přátel města Kraslic dlouhé roky shání peníze i řemeslníky, aby tuto unikátní památku zachránili. Hrázděnka je rekonstruována za spoluúčasti města Kraslice a Karlovarského kraje, za odborné pomoci pracovníků Národního památkového ústavu v Lokti.

Domy č. 217 a 218 v ulici 5. května jsou zařazeny do památkové ochrany. Jejich význam je podtržený tím, že jsou nejstarší památkou Kraslic a napovídají, jak vypadaly tehdejší měšťanské domy. Ačkoli mají dnes dvě popisná čísla, v roce 1736 vznikaly jako jeden celek.

Dům postavil měšťan Jan Eliáš Langhammer. Na dvě části se budova rozdělila v roce 1748.

V Kraslické kronice od Václava Kotěšovce se praví „Oba jsou patrové. Rohový má patro a podkroví hrázděné, druhý má štít bedněný prkny. Některé stavební prvky mají společné, proto je jejich existence navzájem podmíněná. Jde vlastně o jeden dům, rozdělený na hostinec (rohový) a část obytnou. Když později dostal dům dva majitele, nabyla každá jeho část poněkud odlišného vzhledu."

Červen 2002 - vznik Kraslického spolku

Další informace

Další informace

Hlasování bylo ukončeno.

Hrázděnka - Předměstský dům, Kraslice

Počet hlasů: 1307

 
 
 

Spojte se s námi na facebooku:

 
 
 
Hlasování stavby Karlovarskéjo kraje

Regionální stavební sdružení K.Vary
Stará Kysibelská 45
360 09 Karlovy Vary
tel: 603 732 876, 353 236 100
fax: 353 236 245
e-mail: rsskv@rsskv.cz