přeskočit k navigaci »

Goethova vyhlídka, Karlovy Vary

Stavba číslo:H06
Název stavby:Goethova vyhlídka, Karlovy Vary

Pozemky na výrazném vrchu Výšina věčného života (6378 m n. m.) nad lázeňským městem Karlovy Vary (Karlsbad) získala patrně v průběhu 19. století karlovarská městská rada od majitelů kysibelského panství. V roce 1887 vyrazila na výšinu rakouská belgická princezna Stefanie, manželka korunního prince Rudolfa Habsburského. Ohromena výhledem z tehdy holého vrcholu navrhla, aby na něm byla postavena rozhledna. Již následujícího roku 1888 proto karlovarská spořitelna uvolnila na stavbu rozhledny 20.000 zlatých, čímž chtěla oslavit čtvrt století své existence. Karlovarská městská rada následně vyhlásila soutěž na návrh nové rozhledny. Karlovarští radní se rozhodli pro projekt významných vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera.

Během desíti měsíců na přelomu let 1888-1889 následně proběhla samotná stavby honosného romantického objektu výletní restaurace s vyhlídkovou věží ve stylu severské pseudogotiky s celkovým nákladem 35.000 zlatých. Slavnostní otevření výletní restaurace s rozhlednou se poté uskutečnilo dne 21. července 1889 a na počest druhého výročí návštěvy princezny Stefanie Karlových Varů dostala věž jméno Kronprinzessin Stephanie Warte (Vyhlídka korunní princezny Stefanie). Výletní restaurace s rozhlednou se brzy stala velmi vyhledávaným cílem vycházek lázeňských hostů, ovšem vzhledem k tomu, že k ní vedla dosti dlouhá trasa kopcovitým terénem, objevilo se na počátku 20. století několik projektů lanové nebo ozubnicové dráhy spojující výšinu s centrem lázní. Přípravné práce však následně zastavila první světová válka.

V roce 1918 byla rozhledna díky změněným politickým poměrům po rozpadu Rakouska-Uherska přejmenována na Stifter-Warte (Stifterova vyhlídka) podle rakouského spisovatele, malíře a pedagoga Adalberta Stiftera, který se v Karlových Varech třikrát léčil. Ve třicátých letech 20. století byl předložen nový projekt na vybudování lanové dráhy, jehož uskutečnění ovšem pro změnu znemožnily válečné události druhé světové války. V roce 1945 dostala rozhledna název Stalinova a od roku 1957 se rozhledna jmenuje Goethova vyhlídka, po německém básníkovi, který sem během svých pobytů chodíval na mineralogické a botanické vycházky.

Během druhé poloviny 20. století však návštěvnost objektu v průběhu let postupně klesala, z důvodu nedostatečné údržby se začaly objevovat první nedostatky. V roce 1960 byla výletní restaurace s rozhlednou uzavřena. Na počátku sedmdesátých let 20. století byla poté provedena potřebná rekonstrukce a roku 1974 byl objekt otevřen veřejnosti. Restauraci zde tehdy provozoval podnik Interhotel Karlovy Vary. Koncem devadesátých let 20. století byl nakonec památkově chráněný objekt výletní restaurace s rozhlednou uzavřen a od té doby celý areál postupně chátral.

V lednu roku 2002 pronajalo město Karlovy Vary po dlouholeté snaze opětovné zprovoznění Goethovu vyhlídku místnímu podnikateli Františku Gasparovi. Po rekonstrukci byla v objektu na jaře roku 2004 znovu otevřena restaurace a penzion a v rámci provozu došlo rovněž ke zpřístupnění vyhlídkové plošiny. Výhled z rozhledny byl navíc rozšířen díky částečnému prořezu okolních vysokých stromů. Pronájem ze strany nájemce však netrval dlouho. Největší překážkou bylo umístění rozhledny ve velké vzdálenosti od Karlových Varů a turistická náročnost trasy směrem od centra. V roce 2006 byl objekt opět pro veřejnost uzavřen.

V letech 2017-2018 přistoupilo město Karlovy Vary k celkové rekonstrukci objektu Goethovy vyhlídky s celkovým nákladem více než 40 milionů korun za přispění z rozpočtu evropských fondů. Rekonstrukční práce provedla firma Metrostav a.s. podle projektu Projektového atelieru pro architekturu a pozemní stavby spol. s r.o. Během obnovy získal objekt znovu svůj historický ráz. Odstraněna byla moderní přístavba a asfalt v okolí vyhlídky nahradila kamenná dlažba. Budova byla napojena na novou přípojku vody a kanalizace a uvnitř vznikl multifunkční prostor, který slouží pro pořádání různých kulturních akcí nebo výstav, v provozu je i kavárna. Slavnostní otevření obnovené rozhledny proběhlo 3. května 2019 v rámci zahájení lázeňské sezony.

Honosný pseudogotický romantický objekt stylové výletní restaurace z režného cihlového zdiva s armovanými nárožími, vynesený na masivních základech z kamenných bloků. Objekt je doplněn 42 metrů vysokou mohutnou válcovou vyhlídkovou věží s arkýřem na krakorcích, završenou štíhlou věžičkou. Vyhlídková plošina rozhledny, zdobená cimbuřím, se nachází ve výšce asi 34 metrů. Přístup na plošinu je veden po 165 kamenných schodech točitých proti směru hodinových ručiček

Kruhový výhled z plošiny, na severovýchodě až východě částečně omezený stromy, nabízí jedinečný pohled na lázeňské město Karlovy Vary, severně až severovýchodně na Doupovské hory, severně na Krušné hory s Klínovcem a jihozápadně na Slavkovský les a Tepelskou vrchovinu.

Hlasování bylo ukončeno.

Goethova vyhlídka, Karlovy Vary

Počet hlasů: 774

 
 
 

Spojte se s námi na facebooku:

 
 
 
 
Hlasování stavby Karlovarskéjo kraje

Regionální stavební sdružení K.Vary
Stará Kysibelská 45
360 09 Karlovy Vary
tel: 603 732 876, 353 236 100
fax: 353 236 245
e-mail: rsskv@rsskv.cz