přeskočit k navigaci »

Dům Stallburg v Kyselce

Dům Stallburg v Kyselce - stav v roce 2014
Historie památky:

Bytový dům Stallburg čp. 53 ve stylu francouzské pseudogotiky nechal vystavět v letech 1893-1894 tehdejší vlastník zdejších lázní Heinrich Mattoni pro sedm rodin zaměstnanců společnosti podle plánů významného vídeňského architekta Karla Haybäcka na místě původní vozovny ve stísněné poloze vedle velké budovy skladů pod skalním výchozem na pravém břehu řeky Ohře uprostřed vsi Kyselka.

Roku 1893 byly strženy dva původní dřevěné objekty vozovny. V roce 1894 bylo nábřeží v těchto místech rozšířeno podle plánu stavebního inženýra Friedricha Wolfnera z Chebu. Odlámána byla rovněž část skalního výchozu a následně byly provedeny přípravné stavební práce. Ještě v roce 1894 byla provedena samotná stavba objektu podle unikátně zachované plánové dokumentace realizovaná s několika odchylkami od původního projektu. Během stavby byly zřejmě využity starší konstrukce stržených hospodářských objektů, podle kterých dostal dům název „Stallburg“. Přízemí domu bylo vyhrazeno pro provoz stáčírny minerální vody, v patře se pak nacházely jednotlivé byty. V bočním traktu se nacházela hasičská stanice, která byla průběhu 20. let 20. století přebudována na vozovnu (garáže) s trojicí velkých vjezdů v průčelí.

Po roce 1945 byl objekt znárodněn a nadále však sloužil jako bytový dům továrny. Na budově byly prováděny pouze nutné udržovací opravy, které však pouze degradovaly jeho stavební podobu a objekt postupně chátral. V 80. letech 20. století byl požárem poničen objekt bývalé vozovny, po kterém byla bez náhrady stržena střecha a severní trakt tak zůstal zcela neobyvatelný. V rámci privatizace získala v roce 1993 bytový dům Stallburg do svého vlastnictví spolu s dalšími objekty bývalých lázní akciová společnost Karlovarské minerální vody. Zcela neudržovaný částečně obývaný objekt však nadále chátral a jeho neutěšený stav se stal během let terčem kritiky občanskou společností.

Obnova památky:

V letech 2012-2014 přistoupila společnost Karlovarské minerální vody ke generální rekonstrukci zdevastovaného objektu se zachováním autentické historické podoby z let 1893-1894 celkovým nákladem 31,5 milionu Kč. Stavební práce, zahájené v listopadu roku 2012, provedla karlovarská stavební firma BAU-STAV, a.s. podle projektu projekční kanceláře MEDIKA Projekt Karlovy Vary s.r.o. Před samotnou realizací oprav bylo nutné provést stabilizaci a zajištění svahu a skalního masivu za objektem proti sesuvu společností PRAGOSTAV Zličín, a.s.. V měsících květen až září roku 2013 byla pokrývačskou firmou KŘÍŽ Střechy s.r.o. položena falcovaná hliníková střešní krytina. V domě vzniklo osm moderních bytových jednotek, které budou pronajímány zaměstnancům firmy a obyvatelům vsi. Rekonstrukce domu Stallburg se dočkala ocenění odbornou veřejností v rámci soutěže „Fasáda roku 2014“, kde zvítězila v kategorii rekonstrukce bytového domu.

Dne 25. března 2014 následně proběhlo slavnostní otevření a představení nové podoby zrekonstruovaného bytového domu Stallburg čp. 53 v rámci dne otevřených dveří s prohlídkou objektu. Slavnosti se zúčastnil Rudolf Mattoni, pravnuka zakladatele zdejších závodů Heinricha Matoniho, exprezident Václav Klaus a široká veřejnost.

Podrobné informace o historii a popis domu Stallburg v Kyselce

Hlasování bylo ukončeno.

Dům Stallburg v Kyselce

Počet hlasů: 633

 
 
 

Spojte se s námi na facebooku:

 
 
 
 
 
Hlasování stavby Karlovarskéjo kraje

Regionální stavební sdružení K.Vary
Stará Kysibelská 45
360 09 Karlovy Vary
tel: 603 732 876, 353 236 100
fax: 353 236 245
e-mail: rsskv@rsskv.cz