přeskočit k navigaci »

Děkanství v Horním Slavkově

Historie památky

Barokní budova děkanství č. p. 178 byla postavena v letech 1755-1756 stavitelem Franzem Pöpperlem z Horního Slavkova. Stavba vznikla patrně na místě starší stavby u hřbitovní zdi pod kostelem sv. Jiří na návrší ve východní části městečka Horní Slavkov (Schlaggenwald). Během druhé poloviny minulého století však přestal být objekt využíván a udržován a následně zcela zchátral. V devadesátých letech 20. století byla budova bývalého děkanství nově zastřešena.

Architektura památky

Barokní patrová kamenná budova je obdélného půdorysu a kryje ji mansardová střecha. Stěny budovy jsou v průčelí prolomeny sedmi osami obdélných oken. Místnosti v přízemí jsou zaklenuty valenými klenbami s pětibokými výsečemi, v patře jsou pak místnosti plochostropé s bohatým štukovým orámováním.

Ve výklenkové kapličce vestavěné do hřbitovní zdi před vchodem do děkanství se původně nacházelo sousoší Kalvárie z roku 1666. V jejím sousedství se nachází pískovcový epitaf prvního horního hejtmana města Georga Hasslera z roku 1561, který byl do hřbitovní zdi zasazen až roku 1685. Při schodišti pod děkanstvím stojí pozdně gotická kamenná zádušní svítilna z první poloviny 16. století, která sem byla přenesena ze hřbitova. Svítilna patří k nejcennějším umělecko-historickým památkám Horního Slavkova.

Hlasování bylo ukončeno.

Děkanství v Horním Slavkově

Počet hlasů: 318

 
 
 

Spojte se s námi na facebooku:

 
 
 
Hlasování stavby Karlovarskéjo kraje

Regionální stavební sdružení K.Vary
Stará Kysibelská 45
360 09 Karlovy Vary
tel: 603 732 876, 353 236 100
fax: 353 236 245
e-mail: rsskv@rsskv.cz