přeskočit k navigaci »

Císařské lázně (Lázně I), Karlovy Vary

Historie památky

Císařské lázně byly postaveny v roce 1895 na místě bývalého měšťanského pivovaru na pravém břehu říčky Teplá v jižní části města Karlovy Vary (Karlsbad). Zadáním tehdejších městských radních bylo postavit nejreprezentativnější budovu ve městě s nejmodernějším lázeňským provozem. Autorem návrhu reprezentativní budovy je slavná dvojice vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermana Helmera, kteří jsou také autory lázeňských kolonád, Karlovarského městského divadla nebo pozdějšího Grandhotelu Pupp. Na umělecké výzdobě interiéru budovy pracoval malíř Alexander Jakesh a vídeňský malíř Eduard Lebiedzki na zakázku Německé společnosti pro vědu a umění v Čechách. Hrubá stavba byla hotová za pouhý rok a za další rok bylo dokončeno vnitřní vybavení. Novostavba Císařských lázní byla slavnostně otevřena uložením závěrečného kamene dne 5. května 1895. V době své největší slávy poté sloužily Císařské lázně jako centrum lázeňské péče ve městě. Interiéry nové lázeňské budovy v sobě skrývaly všechny tehdejší nejmodernější vymoženosti a neobvyklý komfort. Přímo do reprezentativního vestibulu bylo možné vjíždět kočáry. Kdo nechtěl stoupat do patra po monumentálním schodišti, mohl použít hydraulický prosklený výtah. Celkem 120 vkusně vykachlíkovaných koupelen bylo vybaveno odpočívárnou a dvěma vanami, jednou pro slatinné koupele a druhou pro balneoléčbu minerální vodou, sprchou, elektrickým osvětlením, parním vytápěním, větracím zařízením, ohřívačem lázeňského prádla, anglickým záchodem, umyvadlem a elektrickými hodinami. Po pádu rakousko-uherské monarchie byla budova přejmenována na Lázně I. Koncem 80. let 20. století přestaly být bývalé Císařské lázně využívány jako lázeňské zařízení.

V letech 1988-1994 bylo v Zanderově sále ještě provozováno kasino a nakonec byly bývalé Císařské lázně roku 1994 uzavřeny úplně. S postupem času tak chátraly a současný stav už neumožňuje jejich plné využití. O Vánocích roku 2009 poničila tekoucí voda z prasklého hydrantu část pravého křídla a také několik vzácných obrazů a tapet. Roku 2010 byla historická budova lázní zařazena mezi Národní kulturní památky. 15. dubna 2010 byly Císařské lázně po dlouhých letech zpřístupněny veřejnosti při příležitosti dne otevřených dveří. Slavnostního otevření se zúčastnili hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný, primátor Karlových Varů Werner Hauptmann a další zástupci města, kraje a dalších organizací. Pozvání přijal také 1. náměstek ministra pro místní rozvoj Martin Plachý.

Architektura památky

Reprezentativní patrová budova s ozdobnou architekturou napodobující francouzskou renesanci na půdorysu širokého uzavřeného písmene U je nepřehlédnutelným monumentem lázeňské architektury konce 19. století.

Vstupní hala je přístupná otočnými dveřmi. V prvním patře objektu se nachází proslulý Zanderův sál, nádherná, ve dřevě zdobně vyvedená hala v klasickém antickém provedení, ve které se nacházel původně gymnastický sál. Na stěnách sálu je umístěno pět obřích olejomaleb se sportovní tématikou od vídeňského malíře Eduarda Lebiedzkiho. Na pravé úzké stěně sálu je zavěšen obraz Olympijské hry, na levé stěně obraz Uvítání olympijského vítěze v rodné obci, vpravo od hlavního vchodu obraz Míčová hra, nad vchodem obraz Eskulap a Hygiena a vlevo od hlavního vchodu visí obraz Scéna při koupání. Patro budovy je přístupné po monumentálním schodišti, které v mezipatře zdobí kamenná busta věhlasného karlovarského lékaře Jeana De Carro. Ve schodištním traktu jsou umístěny dvě barevné nástěnné fresky od malíře Alexandra Jakeshe, ve kterých zobrazil Pověst o nalezení karlovarských pramenů. Nejslavnější hosté Karlových Varů do roku l9l4 jsou zachyceni na dvou rozměrných obrazech regionálního malíře Wilhelma Schneidera. Věrné kopie těchto obrazů je možno vidět v karlovarském muzeu.

Současnost památky

Karlovarský kraj, který je v současné době vlastníkem Císařských lázní, a město Karlovy Vary založili společnost, která by měla pomoci k získání finančních prostředků. Náklady na celkovou rekonstrukci lázní odborníci odhadují na jednu miliardu korun. I proto na ni budou použity finance z několika zdrojů. Velká část peněz by měla jít z dotačních titulů Evropské unie prostřednictvím Ministerstva pro místní rozvoj. Přispěje také Město Karlovy Vary a Karlovarský kraj. Předpokládaný začátek prací je naplánovaný na rok 2011. Po rekonstrukci dostanou Císařské lázně zcela nový kabát. Měl by tu vzniknout nový koncertní sál, zázemí pro balneoknihovnu, muzeum a infocentrum.

Hlasování bylo ukončeno.

Císařské lázně (Lázně I), Karlovy Vary

Počet hlasů: 215

 
 
 

Spojte se s námi na facebooku:

 
 
 
 
 
 
 
Hlasování stavby Karlovarskéjo kraje

Regionální stavební sdružení K.Vary
Stará Kysibelská 45
360 09 Karlovy Vary
tel: 603 732 876, 353 236 100
fax: 353 236 245
e-mail: rsskv@rsskv.cz